ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika Wrocławska
Konferencja "Liberalizacja rynku gazu a bezpieczeństwo energetyczne 2017"

Kiedy: 11 grudzień 2017
Miejsce: Warszawa
Organizator: Adventure Consulting Sp. z o.o.STRUKTURA RYNKU

Struktura polskiego rynku gazu

W aktualnej strukturze rynku gazu występują podmioty prowadzące następujące rodzaje działalności:

  • przesył (OSP),
  • dystrybucja (OSD),
  • obrót,
  • magazynowanie,
  • poszukiwanie i wydobycie.

Struktura sektora gazowego jest nadal w wysokim stopniu zmonopolizowana. Wynika to z dominacji na rynku jednej grupy kapitałowej, jaką jest PGNiG, która bezpośrednio lub też poprzez spółki zależne, prowadzi wszystkie wyżej wymienione rodzaje działalności, obejmując zasięgiem swojej działalności 98 proc. rynku. Polski rynek gazu jest więc praktycznie rynkiem jednego sprzedawcy. Wobec braku konkurencji, ceny na rynku podlegają taryfikacji i zatwierdzaniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

1 lipca 2007 roku Grupa Kapitałowa PGNiG dokonała organizacyjnego i prawnego rozdzielenia swojej działalności, czyli technicznego przesyłu gazu od jego sprzedaży. To wynik realizacji zapisów ustawy Prawo Energetyczne. W wyniku wydzielenia handlowej obsługi Klienta, Spółki Gazownictwa zajmują się obecnie techniczną dystrybucją gazu pełniąc w tym zakresie rolę Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD) . Oddziały Obrotu Gazem (Dolnośląski, Karpacki, Wielkopolski, Pomorski, Górnośląski, Mazowiecki) stanowią wyodrębnioną strukturę organizacyjną PGNiG, w ich ramach funkcjonują 23 Gazownie i ponad 300 Biur Obsługi Klienta na terenie całego kraju.

Funkcję Operatora Sieci Przesyłowej (OSP) pełni firma Gaz-System S.A., której zadaniem jest transportowanie gazu sieciami wysokiego ciśnienia.

Spółka eksploatuje sieć gazociągów przesyłowych o długości ok. 9 853 km, tłocznie gazu i stacje redukcyjno - pomiarowe.

Poza PGNiG działa kilka niezależnych podmiotów zajmujących się dystrybucją i handlem gazem, z których największe znaczenie mają: CP Energia, EWE Energia , oraz G.EN GazEnergia.

W zakresie wydobycia gazu ziemnego w Polsce, poza PGNiG, działalność taką prowadzą firmy: Petrobaltic S.A. mający wyłączną koncesję na poszukiwania i eksploatację złóż węglowodorów na polskim obszarze morskim obejmującym ok. 30 tys. km 2, EuroGas Polska Sp. z o.o., FX Energy Poland Sp. z o.o., RWE Dea Polska Oil Sp. z o.o., CalEnergy Gas Polska Sp. z o.o., CalEnergy Gas Polska Sp. z o.o. oraz Energia Zachód Sp. z o.o.

Działalność w zakresie magazynowania gazu prowadzi w Polsce PGNiG, który posiada obecnie 6 podziemnych magazynów gazu o łącznej pojemności roboczej ok. 1,6 mld m sześć.


Rozmieszczenie podziemnych magazynów gazu


Podziemne Magazyny Gazu

Lp. Nazwa Rodzaj Pojem-
ność czynna
[w mln m3]
Przewidywana
rozbudowa

[w mln m3]
1 Wierzchowice sczerpane złoże gazu 1200,0 -
2 Brzeźnica sczerpane złoże gazu 65,00 100 (2016)
3 Strachocina sczerpane złoże gazu 360,00 -
4 Swarzów sczerpane złoże gazu 90,00 -
5 Husów sczerpane złoże gazu 350,00 500 (2014)
6 Mogilno kawerny solne 408,00 800 (2023)
7 Daszewo sczerpane złoże gazu 30,00 -
8 Kosakowo częściowo sczerpane złoże gazu 51,20 250 (2021)
9 Bonikowo częściowo sczerpane złoże gazu 200,00 -
  RAZEM   2754,20  

Źródło: PGNiG S.A.


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE