ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaTERMINAL LNG

LNG

LNG (ang. Liquefied Natural Gas) - skroplony gaz ziemny, to paliwo produkowane z gazu ziemnego poprzez usuwanie zanieczyszczeń, a następnie zmianę stanu skupienia pod wpływem ciśnienia i bardzo niskiej temperatury - około minus 160oC.

Skroplony gaz ziemny ma objętość około 600 razy mniejszą niż w naturalnym stanie gazowym.

LNG transportowany jest specjalnymi statkami - tzw. metanowcami, które mogą pomieścić od kilkudziesięciu tysięcy do ok. 250 tysięcy m3 skroplonego gazu.

Po dostarczeniu na miejsce przeznaczenia skroplony gaz przesyłany jest do specjalnych zbiorników kriogenicznych - metalowych, żelbetowych lub podziemnych - w zamrożonym gruncie lub kawernach podziemnych, po czym poddawany jest procesowi regazyfikacji poprzez ogrzanie paliwa w stanie ciekłym.

Na świecie funkcjonuje obecnie 67 terminali LNG. Najwięcej jest ich w Japonii - 24.
W Europie mamy19 terminali LNG. Liderem pod tym względem jest Hiszpania. Jednocześnie na świecie planowana jest budowa około 40 instalacji skraplających oraz ponad 60 terminali regazyfikacyjnych do odbioru LNG.


Polski terminal LNG

Budowa terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu to pierwsza tego typu inwestycja, nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy. Umożliwi on odbiór skroplonego gazu ziemnego praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, a także jego sprzedaż do innych krajów. Terminal został zaprojektowany przez konsorcjum pod kierunkiem firmy kanadyjskiej, a budowany przez konsorcjum firm z udziałem Saipem S.p.A. (Włochy) - Saipem SA (Francja) - Techint Compagnia Technica Internazionale S.p.A. (Włochy) - Snamprogetti Canada Inc. (Kanada) - PBG SA (Polska) - PBG Export Sp. z o.o. (Polska). Nadzór inwestorski nad budową sprawuje konsorcjum WS Atkins-Polska - Atkins Ltd. Terminal ma być przekazany do użytkowania do 30 czerwca 2014 r.

Po odbiorze gazu skroplonego ze statków, będzie on gromadzony w zbiornikach, a następnie poddawany procesowi regazyfikacji, czyli przywróceniu gazu z postaci skroplonej do postaci gazowej.

W pierwszym etapie eksploatacji terminal LNG pozwoli na odbiór 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. W kolejnym etapie, w zależności od wzrostu zapotrzebowania na gaz, możliwe będzie zwiększenie zdolności wysyłkowej do 7,5 mld m3, bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie terminal. W terminalu LNG w Świnoujściu planowana jest budowa dwóch zbiorników o standardowej pojemności 160 tys. metrów sześciennych.

Inwestorem projektu jest Polskie LNG - spółka której właścicielem jest Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

W czerwcu 2009 r. PGNiG podpisał z Qatargas umowę na dostawy do terminalu w Świnoujsciu 1 mln ton LNG rocznie (ok. 1,5 mld m3) przez okres 20 lat.

Pierwszy metanowiec "Al Nuaman" z LNG z kataru wpłynął do gazoportu w Świnoujściu 11 grudnia 2015 r. Dostarczył on gaz przeznaczony do schłodzenia i rozruchu gazoportu.1 czerwca przedstawiciele Polskiego LNG i Generalnego Realizatora Inwestycji (GRI) podpisali Protokół Odbioru do Użytkowania Terminala. Przejęcie do eksploatacji zostało poprzedzone wykonaniem licznych prób i testów.

Ok. 65 proc. mocy terminala zarezerwowane jest przez PGNiG. W ramach tego realizowane będą m.in. dostawy ok. 1,3 mld m3 gazu (po regazyfikacji) rocznie z Kataru. 17 czerwca 2016 r. w ramach długoterminowej umowy z 2009 r. z Qatargas, statek Al-Nuaman dostarczył do Świnoujścia ładunek 206 tys. m3 LNG. Odpowiada to 124 mln m3 gazu sieciowego. Kolejna dostawa katarska dla PGNiG zrealizowana będzie w połowie lipca 2016 r., zgodnie z rocznym planem dostaw uzgodnionym pomiędzy PGNiG i Qatargas. Dostawy będą realizowane w sposób równomierny na przestrzeni roku. W drugiej połowie 2016 r. planowana jest jedna dostawa na miesiąc.

Stopniowo kontrakt katarski będzie uzupełniany o dodatkowe dostawy oparte o kontrakty krótkoterminowe tzw. spot. Dzięki temu PGNiG może optymalizować portfel i warunki cenowe dostaw gazu - jednocześnie realizując regularne dostawy w ramach kontraktów długoterminowych.

Pierwszy ładunek zamówiony na zasadach spot od firmy Statoil planowany jest na 25 czerwca br. Około 140 tys. m3 LNG (84 miliony m3 gazu sieciowego) dostarczone będzie z norweskiego portu Melkoya statkiem "Arctic Princess".

Dostęp do międzynarodowego rynku LNG stworzy realną konkurencję pomiędzy dostawcami, co przełoży się na poprawę warunków cenowych dostaw do Polski.

Terminal LNG w Świnoujściu to pierwsza tego typu instalacja w Europie Środkowej. Rozwój połączeń międzysystemowych stwarza szansą na dostęp do gazu - innego niż rosyjski - krajom sąsiednim oraz położonym na południe od Polski. Taki scenariusz uzasadniałby dalsze zwiększenie polskich zdolności importowych LNG.

18 czerwca 2016 r. terminalowi w Świnoujściu nadano imię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego..


KOMENTARZE ( 2 )


Autor: kot 13.04.2015r. 14:33
czy ktoś jest w stanie określić datę, kiedy gaz z gazoportu zasili sieć gazową w Polsce ????????????
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Adam C 26.12.2015r. 19:39
z tego co czytałem pierwsza dostawa już była... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE