ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


KOMENTARZE
26.07.2017r. 10:12

Eksperci innogy
W ciągu ostatnich dwóch tygodni na rynku energii elektrycznej utrzymywał się bezpieczny poziom nadwyżki mocy wytwórczych, do czego przyczyniła się łagodna pogoda, a dobowa zmienność cen uwarunkowana jest głównie generacją z wiatru. Natomiast na terminowym rynku gazu mogliśmy zauważyć niewielkie wzrosty cen, a na rynku spot umiarkowana pogoda nie wpływała na znaczące zmiany ceny. Na rynku spot praw majątkowych - PMOZE_A - od początku lipca trwa trend wzrostowy.
24.07.2017r. 05:19

Adam Matkowski, ekspert DISE
Gazociąg Baltic Pipe będący kluczowym przedsięwzięciem dla "Bramy Północnej" jest tak ważny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, że wymaga pełnej determinacji w działaniach na rzecz jego terminowej realizacji. Posiada on także znaczenie regionalne, gdyż część gazu płynąca w przyszłości tym korytarzem na trafiać na rynki państw Trójmorza. To już czwarta, licząc od projektu Polpipe z 1990 roku, próba uzyskania dostępu do źródeł gazu na kierunku północno-zachodnim. Jako generalny projektant polskiego odcinka gazociągu jamalskiego czuje się w obowiązku podzielnia się moimi spostrzeżeniami i refleksjami dotyczącymi tej inwestycji.
18.07.2017r. 08:10

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych
Jak podał właśnie amerykański Departament Energii (DOE), cena gazu ziemnego w punkcie wyjścia Sabine Pass dla transportu pierwszego, amerykańskiego LNG do terminalu w Świnoujściu wyniosła tylko 4,10 dol./mmBtu (ok. 151,29 dol./1000m3).
11.07.2017r. 10:06

Eksperci innogy
Na rynku spotowym dla energii elektrycznej w ostatnim tygodniu czerwca łagodna pogoda i duży udział produkcji z wiatru przełożyły się finalnie na niski poziom cen. Jednak w czwartek 29-go czerwca w trzech szczytowych godzinach ceny na rynku bilansującym przekroczyły 1000,0 PLN/MWh,co było spowodowane wysokim zapotrzebowaniem oraz nieplanowanymi włączeniami u wytwórców. Jednocześnie utrzymująca się niepewność co do możliwych wzrostów cen w miesiącach letnich oraz we wrześniu, kiedy to przewidziane są remonty średnie i kapitalne dużych bloków wytwórczych. Na terminowym rynku gazu nie obserwujemy gwałtownych zmian, duża zmienność na Rynku Dnia Następnego w znaczącym stopniu spowodowana jest różnicą między ceną SPOT dla dni roboczych oraz weekendów, kiedy to zapotrzebowanie znacząco spada.
20.06.2017r. 13:25

Grzegorz Filipowicz, adwokat w Praktyce Infrastruktury i Energetyki oraz Mateusz Koszel, prawnik w Praktyce Infrastruktury i Energetyki, Domański Zakrzewski Palinka sp. k.
Podczas obrad Rady Ministrów w dniu 6 czerwca 2017 r., polski rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz niektórych innych ustaw. W świetle informacji prasowych, niezależni sprzedawcy gazu ziemnego mają szereg uwag do procedowanej Nowelizacji (wskazując m.in. na ryzyko wzrostu cen gazu i ograniczenie konkurencyjności na rynku w wyniku wprowadzenia projektowanych zmian). W odpowiedzi Ministerstwo Energii zaprzecza, by Nowelizacja miała skutkować wzrostem cen i broni słuszności przygotowanych nowych regulacji.
06.06.2017r. 07:57

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Przełom maja i czerwca jest na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych okresem znaczącego obniżania się cen. Notowania tego surowca w USA, które jeszcze w drugiej połowie maja sięgały okolic 3,40 USD za mln BTU, na początku bieżącego tygodnia zeszły już poniżej poziomu 3 USD za mln BTU.
02.06.2017r. 08:33

Szymon Kardaś
współpraca: Rafał Sadowski
31 maja Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wstępne orzeczenie w związku z wszczętym 16 czerwca 2014 roku postępowaniem arbitrażowym między rosyjskim koncernem gazowym Gazprom a ukraińską spółką Naftohaz. Werdykt (liczy ok. 800 stron) został przedstawiony stronom, ale nie został udostępniony do publicznej wiadomości. Brak dostępu do pełnej treści dokumentu i lakoniczne komunikaty tylko jednego z uczestników sporu nie pozwalają na sformułowanie ostatecznej oceny skutków orzeczenia.
01.06.2017r. 10:52

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Ostatnie kilka sesji maja na rynku gazu ziemnego było okresem wyraźnej przewagi strony podażowej. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych, która nieco ponad tydzień temu przekraczała 3,40 USD za mln BTU, obecnie porusza się poniżej poziomu 3,10 USD za mln BTU. Wczoraj notowania gazu ziemnego w USA zeszły do najniższego poziomu od ponad dwóch miesięcy.
30.05.2017r. 09:18

Eksperci innogy
Pierwsze dwa tygodnie maja okazały się chłodniejsze, co przełożyło się na spadek zapotrzebowania na energię elektryczną, a zatem i na niski poziom cen. Średnią cenę obniżyła także wycena pierwszego tygodnia obejmującego przerwę świąteczną. Wzrost ceny można zaobserwować dopiero od połowy miesiąca, wraz z nadejściem cieplejszych dni i spadku generacji. Po długim weekendzie majowym ceny na terminowym rynku gazu delikatnie spadły, ale w kolejnych dniach lekko poszły w górę. Wahania cen gazu wydają się być opóźnioną reakcją na zmiany cen ropy Brent. Na rynku spot odnotowano spadek cen, który wynika w dużej mierze z poprawy warunków pogodowych oraz z niskiego popytu. Jeśli chodzi o rynek praw majątkowych, to wydaje się, że cykl nagłych wzrostów mamy już za sobą i znów mocniej działa siła nadpodaży.
26.05.2017r. 10:41

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
W horyzoncie trzech ostatnich miesięcy, notowania gazu ziemnego utrzymywały ruch wzrostowy. Ostatnie tygodnie przyniosły jednak większą zmienność cen tego surowca oraz nieumiejętność wybicia się na nowe szczyty. Obecnie cena gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych oscyluje w okolicach 3,28 USD za mln BTU.cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE