ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaKOMENTARZE
21.09.2017r. 09:19

12 września 2017 r. Parlament Europejski przyjął zmianę Rozporządzenia 994/2010, które zmienia uwarunkowania bezpieczeństwa dostaw, przejrzystości umów oraz wpłynie na zmiany warunków sprzedaży gazu
20.09.2017r. 10:46

Eksperci innogy
Ceny energii elektrycznej na rynku terminowy w pierwszej połowie września nadal wspierane były przez niepewność co do dostępności bloków jądrowych we Francji, szczególnie w okresie zimowym, a także utrzymujący się wysoki poziom notowań surowców. Natomiast ceny spotowe wspierane były przez relatywnie wysoki poziom rynku skandynawskiego, wyłączenie linii Polska-Litwa w okresie 11-17 września, a także utrzymujący się wysoki poziom odstawień remontowych dużych bloków wytwórczych. Na terminowym rynku gazu pierwsze dwa tygodnie charakteryzowały się mocnym trendem wzrostowym. Na rynku praw majątkowych sesje SPOT dla zielonych certyfikatów obfitowały w tegoroczne rekordy cenowe.
07.09.2017r. 10:28

Eksperci innogy
Średnioważony kurs rozliczeniowy BASE_Y-18 z notowań TGE w dniach 17-30 sierpnia pozostał na niezmiennym poziomie w porównaniu do poprzedniego dwutygodniowego okresu. Na rynku spot dla energii elektrycznej w okresach niskiej generacji z wiatru, w połączeniu z odstawieniami bloków dało się zaobserwować kurczenie się dostępnych mocy wytwórczych przekładając się na wzrost cen. Na terminowym rynku gazu TGE średni kurs rozliczeniowy dla produktu GAS_BASE_Y-18 wzrost o 1,08 PLN/MWh w stosunku do ostatniego dwutygodniowego okresu. Średnia cena na rynku RDN z całego miesiąca była o prawie 2 PLN/MWh więcej w porównaniu do średniej arytmetycznej z kursów rozliczeniowych kontraktu miesięcznego z dostawą w sierpniu ze wszystkich sesji w lipcu. Ostatnie sesje SPOT na rynku zielonych certyfikatów charakteryzowały się trendami wzrostowymi. Indeks OZEX_A zwyżkował w każdej kolejnej sesji.
09.08.2017r. 09:43

Eksperci innogy
Na rynku terminowym dla energii elektrycznej ceny w dalszym ciągu wspierane są przez utrzymujący się wysoki poziom notowań węgla. Na rynku spot obawy związane z niedoborami mocy finalnie się nie zrealizowały, co pozwoliło to na uniknięcie skoków cen. Do końca lipca mogliśmy obserwować delikatny trend wzrostowy na terminowym rynku gazu. Pierwsze notowania z Rynku Dnia Następnego w sierpniu są niższe od notowań produktu miesięcznego z dostawą w sierpniu na rynku terminowym. Na rynku zielonych certyfikatów miała miejsce korekta cen.
04.08.2017r. 13:46

Iwona Wiśniewska, Szymon Kardaś
2 sierpnia prezydent USA Donald Trump podpisał uchwaloną 28 lipca przez amerykański Kongres ustawę dotyczącą m.in. sankcji przeciwko Rosji. Dokument potwierdza i zaostrza obowiązujące sankcje oraz przewiduje (w zdecydowanej większości fakultatywnie) wprowadzenie nowych; ustawa de facto uniemożliwia prezydentowi samodzielne znoszenie lub łagodzenie zdecydowanej większości dotychczasowych restrykcji. Ponadto Kongres wprowadził do ustawy ostre deklaracje polityczne m.in. twardą zapowiedź dotyczącą nieuznawania Krymu, krytykę destabilizujących działań Rosji w Europie Środkowej i Wschodniej, zapowiedź dalszego zwalczania projektu Nord Stream 2.
31.07.2017r. 09:10

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Kilka dni temu w Kongresie USA, w Izbie Przedstawicielskiej, została przegłosowana przytłaczającą większością - 419 głosów przeciwko 3 -ustawa o dźwięcznej nazwie ''Countering America's Adversaries Through Sanctions Act''. Będąca w istocie zestawem sankcji gospodarczych Ameryki przeciwko zbiorczo potraktowanym krajom - Iranowi, Korei Południowej i Rosji. Regulacje mają kilka elementów szczególnych i mogą wprowadzić niespodziewane zawirowania, także w układance energetycznej.
26.07.2017r. 10:12

Eksperci innogy
W ciągu ostatnich dwóch tygodni na rynku energii elektrycznej utrzymywał się bezpieczny poziom nadwyżki mocy wytwórczych, do czego przyczyniła się łagodna pogoda, a dobowa zmienność cen uwarunkowana jest głównie generacją z wiatru. Natomiast na terminowym rynku gazu mogliśmy zauważyć niewielkie wzrosty cen, a na rynku spot umiarkowana pogoda nie wpływała na znaczące zmiany ceny. Na rynku spot praw majątkowych - PMOZE_A - od początku lipca trwa trend wzrostowy.
24.07.2017r. 05:19

Adam Matkowski, ekspert DISE
Gazociąg Baltic Pipe będący kluczowym przedsięwzięciem dla "Bramy Północnej" jest tak ważny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, że wymaga pełnej determinacji w działaniach na rzecz jego terminowej realizacji. Posiada on także znaczenie regionalne, gdyż część gazu płynąca w przyszłości tym korytarzem na trafiać na rynki państw Trójmorza. To już czwarta, licząc od projektu Polpipe z 1990 roku, próba uzyskania dostępu do źródeł gazu na kierunku północno-zachodnim. Jako generalny projektant polskiego odcinka gazociągu jamalskiego czuje się w obowiązku podzielnia się moimi spostrzeżeniami i refleksjami dotyczącymi tej inwestycji.
18.07.2017r. 08:10

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych
Jak podał właśnie amerykański Departament Energii (DOE), cena gazu ziemnego w punkcie wyjścia Sabine Pass dla transportu pierwszego, amerykańskiego LNG do terminalu w Świnoujściu wyniosła tylko 4,10 dol./mmBtu (ok. 151,29 dol./1000m3).
11.07.2017r. 10:06

Eksperci innogy
Na rynku spotowym dla energii elektrycznej w ostatnim tygodniu czerwca łagodna pogoda i duży udział produkcji z wiatru przełożyły się finalnie na niski poziom cen. Jednak w czwartek 29-go czerwca w trzech szczytowych godzinach ceny na rynku bilansującym przekroczyły 1000,0 PLN/MWh,co było spowodowane wysokim zapotrzebowaniem oraz nieplanowanymi włączeniami u wytwórców. Jednocześnie utrzymująca się niepewność co do możliwych wzrostów cen w miesiącach letnich oraz we wrześniu, kiedy to przewidziane są remonty średnie i kapitalne dużych bloków wytwórczych. Na terminowym rynku gazu nie obserwujemy gwałtownych zmian, duża zmienność na Rynku Dnia Następnego w znaczącym stopniu spowodowana jest różnicą między ceną SPOT dla dni roboczych oraz weekendów, kiedy to zapotrzebowanie znacząco spada.cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE