ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Konferencja "LNG w Polsce i Europie 2017"

Kiedy: 29 maj 2017
Miejsce: Warszawa
Organizator: Adventure Consulting
XVII Konferencja "Rynek Gazu 2017"

Kiedy: 26 - 28 czerwiec 2017
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku Energii
XII Ogólnopolski Kongres PETROBIZNES - Paliwa Chemia Gaz

Kiedy: 28 czerwiec 2017
Miejsce: Warszawa, Hotel Marriott
Organizator: Europejskie Centrum BiznesuKOMENTARZE
12.05.2017r. 11:18

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Bieżący tydzień na rynku gazu ziemnego upływa pod znakiem przewagi kupujących. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych wczoraj wzrosła o 2,6 proc., po dwuprocentowej zwyżce podczas środowej sesji. Tym samym, wczoraj notowania gazu ziemnego przekroczyły poziom oporu w okolicach 3,30 USD za mln BTU i dzisiaj rano poruszają się w rejonie 3,37 USD za mln BTU.


11.05.2017r. 14:22

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbył się panel poświęcony rozwojowi rynku gazu w Polsce. W jego trakcie prezes PGNiG Piotr Woźniak wyraził obawę o stan regulacji antymonopolowych Unii Europejskiej w kontekście zgody na dominację Gazpromu.
28.04.2017r. 05:31

- To przetarcie szlaku i pokazanie, że dostawa skroplonego gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych do Polski jest możliwa - powiedział w Polskim Radiu 24 pełnomocnik rządu ds. krytycznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Gość radia odniósł się w ten sposób do kontraktu podpisanego przez PGNiG i amerykańską firmę Cheniere Energy na dostawę tego surowca do Polski.
26.04.2017r. 11:24

Rafał Bajczuk, Szymon Kardaś, Agata Łoskot-Strachota
Choć komunikaty dotyczące podpisanych umów stwierdzają, że europejskie koncerny pokryją połowę kosztów budowy gazociągu, to z informacji firmy Shell i doniesień medialnych wynika, że najpewniej pełną finansową odpowiedzialność za realizację projektu ponosić będzie Gazprom.
20.04.2017r. 09:40

- Putin namawia firmy wydobywcze z Rosji do inwestycji w Arktyce. Pomimo sankcji przekonuje je do rozwoju technologii wydobywczych, które pozwolą sięgnąć po surowce dalekiej północy - pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
10.04.2017r. 07:20

Wojciech Jakóbik, Redaktor naczelny BiznesAlert.pl
Dostawy gazu skroplonego z USA to obecnie kwestia ceny. Mówiłem o tym w polskich mediach i potwierdzają to słowa Mateusza Morawieckiego po wizycie w Waszyngtonie.
06.04.2017r. 08:05

Agata Łoskot-Strachota, Szymon Kardaś, Piotr Szymański, współpraca Justyna Gotkowska
W liście do rządów Danii i Szwecji Komisja Europejska potwierdziła w nim swoje dotychczasowe stanowisko wobec Nord Stream wskazując na brak spójności tej inwestycji z celami unii energetycznej . Jednocześnie KE przyznała, że zasady stosowania unijnego prawa, w tym trzeciego pakietu energetycznego wobec gazociągów budowanych po dnie morza są niejasne.
04.04.2017r. 10:57

Eksperci innogy
Na rynku terminowym dla energii elektrycznej w drugiej połowie marca ceny były wyjątkowo stabilne. Natomiast na rynku spot na wycenę energii wpływ miała nieregularna generacja z nowego bloku gazowego EC Włocławek,a także nieplanowane odstawanie jednego z bloków Elektrowni Kozienice. Brak czynników pro wzrostowych sprawił, że terminowy rynek gazu do końca marca utrzymał trend spadkowy. Jednocześnie mocny spadek cen spotowych w marcu sprawił, że dobrze wyszli na tym kontrahenci, którzy postanowili nie domykać swoich pozycji na rynku terminowym przed rozpoczęciem miesiąc. Historycznie niskie ceny obserwowaliśmy na rynku zielonych praw majątkowych, spadły one poniżej granicy - 30 PLN/MWh.
31.03.2017r. 05:38

- Rozsądek zawsze podpowiada, że trzeba być przygotowanym na najczarniejszy scenariusz, nawet jeśli on miałby się nigdy nie zrealizować. Chcielibyśmy być w związku z tym przygotowani i dlatego prowadzimy analizy dotyczące pływającego terminala - powiedział w rozmowie z CIRE Paweł Jakubowski, dyrektor Pionu Rozwoju Gaz-Systemu podczas konferencji "Gaz dla Polski".
30.03.2017r. 12:23

Rozwój dostaw przez Nord Stream 2 i EUGAL jest uzasadniany przez wyczerpywanie się złóż w holenderskim Groningen, ale w ostatnich latach zapotrzebowanie na gaz w Unii Europejskiej spadało, więc z punktu widzenia ekonomicznego jest to błędny argument. Według informacji Gaz-System zapotrzebowanie na gaz ziemny w Europie Zachodniej będzie spadać. Tymczasem w Europie Środkowo-Wschodniej będzie rosnąć. Prognozowany jest wzrost zapotrzebowania do około 91 mld m3 rocznie w 2035 roku z około 81 mld m3 obecnie. - To atrakcyjna perspektywa dla Polski - ocenił Paweł Jakubowski, dyrektor Pionu Rozwoju Gaz-System podczas konferencji Gaz dla Polski 2017.cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE