ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaKOMENTARZE
23.11.2017r. 15:25

Nowe Rozporządzenie 2017/1938 wprowadza obowiązki dotyczące dużych kontraktów importowych oraz nowe uwarunkowania bezpieczeństwa dostaw, co wpłynie na zmianę sprzedaży gazu.
14.11.2017r. 12:08

Eksperci innogy
Na przełomie października i listopada na rynku terminowym dla energii elektrycznej ceny pozostawały pod utrzymującą się presją surowcową. Na rynku spot dzięki większej generacji z wiatru,po wysokich wzrostach cenowych, jakie miały miejsce na początku drugiej połowy października, miało miejsce uspokojenie sytuacji. Terminowy rynek gazu w tym okresie poruszał się w trendzie wzrostowym, również ceny na rynku spot w listopadzie wzrosły. Na rynku zielonych certyfikatów na ostatnich czterech sesjach SPOT obserwowaliśmy dość znaczący spadek ceny.
27.10.2017r. 11:01

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Ostatnie dni na wykresie gazu ziemnego upłynęły pod znakiem spadków notowań (dzisiejsza luka wzrostowa to efekt rolowania kontraktów), natomiast już praktycznie od czerwca cena gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych tkwi w konsolidacji i przez większość tego czasu porusza się w okolicach 2,80-3,10 USD za mln BTU.
20.10.2017r. 10:13

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku gazu ziemnego była okresem dynamicznych przecen. Cenie tego surowca w Stanach Zjednoczonych we wtorek po raz kolejny nie udało się pokonać poziomu 3 USD za mln BTU jako technicznego oporu, co poskutkowało odbiciem notowań w dół i dotarciem podczas wczorajszej sesji nawet do okolic 2,76 USD za mln BTU, czyli do najniższego poziomu od pierwszej połowy sierpnia tego roku. Tym samym, ceny gazu ziemnego w USA testowały wsparcie wyznaczone przez lokalne minimum sprzed ponad dwóch miesięcy.
18.10.2017r. 21:20

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
Amerykański Departament Energii (DOE) poinformował, że cena gazu ziemnego w punkcie wyjścia Sabine Pass dla transportu pierwszego, amerykańskiego LNG do litewskiego terminalu w Kłajpedzie wyniosła 3,97 dol./mmBtu (ok. 146,42 dol./1000m3). To o 0,13 dol./mmBtu mniej niż w maju zapłacił PGNiG za pierwszą dostawę do Polski - 4,10 dol./mmBtu (ok. 151,29 dol./1000m3)1 .
18.10.2017r. 19:18

Bartosz Bieliszczuk, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
W nadchodzących latach gaz ziemny będzie coraz popularniejszym paliwem w transporcie drogowym i morskim. Trend ten dostrzega Gazprom, inwestując nie tylko w duże gazociągi, jak Nord Stream II, ale też w takie projekty, jak terminale LNG małej skali (ssLNG), pozwalające dostarczać gaz mniejszym odbiorcom. Strategia koncernu zapewni mu w przyszłości udział w rynku na konkurencyjnych zasadach. Rosyjska aktywność w tym segmencie może stanowić wyzwanie dla polskich portów i skomplikować plany szerszego zastosowania gazu w krajowym transporcie.
10.10.2017r. 11:49

Wojciech Jakóbik, Redaktor naczelny BiznesAlert.pl
Rosjanie chcą wykorzystać Nowy Jedwabny Szlak do zwiększenia sprzedaży gazu. Chińczycy używają go do roztaczania wpływów politycznych, o czym coraz mocniej będzie przekonywać się Kreml - pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
05.10.2017r. 11:00

Zakończyły się konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw energii oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych oraz ustawy o zarządzaniu kryzysowym (nr UD299).
05.10.2017r. 05:10

Wojciech Konończuk, Sławomir Matuszak
We wrześniu do dymisji podało się trzech z pięciu członków rady nadzorczej Naftohazu, największego przedsiębiorstwa gazowego na Ukrainie, oskarżając rząd o rosnącą ingerencję polityczną w działalność koncernu oraz blokowanie jego reformy. Jest to kolejny przejaw zaostrzającej się w ostatnich miesiącach walki o kontrolę nad Naftohazem oraz jego dochodowymi spółkami Ukrhazwydobuwannia, wydobywającej ponad 70 proc. ukraińskiego gazu oraz Ukrtranshazem, operatorem rurociągów tranzytowych i magazynów gazu.
03.10.2017r. 19:34

Szymon Kardaś, Rafał Bajczuk
27 września służba prawna Rady Unii Europejskiej wydała opinię prawną na temat wniosku Komisji Europejskiej (KE) złożonego do Rady UE o zgodę na rozpoczęcie negocjacji z Federacją Rosyjską w kwestii przyjęcia specjalnych ram prawnych dla gazociągu Nord Stream 2. Dokument służby prawnej Rady UE przedstawia tendencyjną interpretację reguł unijnego prawa w sposób jednoznacznie korzystny dla zwolenników budowy gazociągu Nord Stream 2.cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE