ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
KOMENTARZE
22.02.2017r. 10:25

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Bieżący tydzień na rynku gazu ziemnego rozpoczyna się fatalnie, od dynamicznej przeceny. Wczoraj cena tego surowca w USA spadła o ponad 6 proc., a dzisiaj ruch spadkowy jest kontynuowany.
21.02.2017r. 10:15

Eksperci innogy
Nadchodzące ocieplenie i wzrost generacji wiatrowej mogą w najbliższym czasie przyczynić się do obniżenia ceny energii elektrycznej na Rynku SPOT, a co za tym idzie również w niewielkim stopniu ceny na Rynku Terminowym. Delikatne spadki na rynku ropy i węgla oraz perspektywy ocieplenia obniżały z dnia na dzień ceny kontraktów na terminowym rynku gazu. Również rynek spot charakteryzował się w lutym sukcesywnym spadkiem cen. Także na rynku zielonych praw majątkowych pojawiły się w ostatnim czasie mocne sesje spadkowe.
20.02.2017r. 18:01

Teresa Wójcik, Redaktor BiznesAlert.pl
- Rosja za wszelką cenę broni swoich wpływów na Bałkanach. Czarnogóra jesienią ub.r. uniknęła wojny domowej. Takiej, jak na Ukrainie. Scenariusz przygotowali agenci GRU. Jednego pozbyliśmy się z Polski - pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.
15.02.2017r. 11:28

- Ze względu na obowiązujące w Unii Europejskiej regulacje prawa energetycznego mamy do czynienia z pewnymi poważnymi ograniczeniami dotyczącymi możliwości eksploatacji gazociągów, które znajdują się na terenie UE. Ten podstawowy problem dotyczy właśnie gazociągu OPAL, ponieważ jako rurociąg znajdujący się na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej w pełni podlega on regulacjom prawa energetycznego. Jednym z podstawowych ograniczeń jest tzw. zasada TPA (Third Party Access), czyli dostępu strony trzeciej - powiedział w audycji "Rynek Opinii" w Radio dla Ciebie dr Szymon Kardaś, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
13.02.2017r. 07:40

- Minister Piechociński po powrocie z Rosji do Polski, powiedział mediom, że upubliczni instrukcję negocjacyjną w sprawie Pieremyczki, jaką otrzymał od rządu, jeśli tylko otrzyma na to zgodę. Zgody zapewne nie otrzymał, bo wspomnianej instrukcji nie ujawnił. Ale był obecny przy podpisaniu memorandum z Gazprom Export - piszą Teresa Wójcik i Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl.
13.02.2017r. 05:21

Uważam, że dotarcie do źródła wiedzy o dobrych praktykach i sprawdzonych rozwiązaniach powinno być traktowane jako ważny element w pracy nad polskim modelem hubu gazowego. Należy mieć świadomość, że realizacja projektu hubu gazowego, zawartego w "Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", będzie przedsięwzięciem bardzo złożonym obejmującym swoim zakresem kilka obszarów tematycznych - powiedział w rozmowie z CIRE dr Marcin Sienkiewicz, prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych.
10.02.2017r. 08:11

Wojciech Jakóbik, Redaktor naczelny BiznesAlert.pl
- Polska wykorzystuje dyplomację do ustalenia z partnerami warunków budowy Korytarza Norweskiego - pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. - Celem strategicznym jest zwłaszcza otwarcie dostępu do norweskich złóż gazu na Morzu Północnym. W tym kontekście realizować będziemy projekty inwestycyjne służące wzmocnieniu niezależności energetycznej, zwłaszcza gazociąg Baltic Pipe. Tego samego oczekujemy od UE, gdzie ramy prawne i realizowane projekty muszą wzmacniać bezpieczeństwo dostaw wszystkich państw członkowskich, a nie dominującego dostawcę jak w przypadku gazociągu Nord Stream 2 - powiedział minister Witold Waszczykowski w expose 9 lutego.
10.02.2017r. 07:31

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, choć rosyjskie media przekonują, że nie będzie problemów z realizacją projektu Nord Stream 2, część ekspertów wskazuje na wyzwania prawne i finansowe kontrowersyjnego projektu. Rosjanie przedstawiają też nowy model finansowania poprzez podział kompetencji. Możliwe jednak, że jest to tylko listek figowy mający ukryć fakt, że Gazprom został z projektem sam.
09.02.2017r. 18:12

Piotr Maciążek
W dzisiejszym expose ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego nie zabrakło odniesień do bezpieczeństwa energetycznego. Polityk zwrócił uwagę na wdrażanie przez Polskę dywersyfikacji dostaw ropy i gazu oraz wezwał Unię Europejską do podjęcia analogicznych działań umacniających solidarność Wspólnoty. W wystąpieniu wybrzmiała również groźba podjęcia przez władze w Warszawie ofensywy prawnej, która wymusi respektowanie interesów energetycznych wszystkich krajów członkowskich.
09.02.2017r. 08:43

Wojciech Jakóbik, Redaktor naczelny BiznesAlert.pl
Skoro los kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2 zależy od polityków, być może powinni oni skorzystać z ostrzeżeń służb specjalnych i zablokować ten projekt. Ostrzegają przed nim służby szwedzkie i estońskie. Przed wojną informacyjną prowadzoną przez Rosję przestrzega także kontrwywiad Czech. Nord Stream 2 jest jej kolejnym narzędziem - pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE