ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


KOMENTARZE
20.11.2015r. 05:43

dr Robert Zajdler, Zajdler Energy Lawyers
Globalne rynki gazu ziemnego nie przestają doświadczać znacznej obniżki cen. Na każdym z analizowanych terminali LNG odnotowano spadki cen dostaw spot w ujęciu rocznym, które niejednokrotnie sięgały ponad 50% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Gaz ziemny taniał również znacznie w niemieckich kontraktach na dostawę z Rosji, w długoterminowych dostawach do Japonii z Indonezji oraz w notowaniach na amerykańskim Henry Hub.
11.06.2015r. 05:51

dr Robert Zajdler, Zajdler Energy Lawyers
Zgodnie z naszymi przewidywaniami spadek cen LNG na rynkach krótkoterminowych postępuje, czego wyrazem są kolejne obniżki stawek na gaz skroplony z dostawą czerwcową. W związku z tym, że rynki krótkoterminowe najszybciej reagują na zmianę otoczenia, stawki szybko ulegają dostosowaniu się do zmieniającej się ceny ropy naftowej oraz wahań popytu. W konsekwencji skala spadków cen w czerwcu jest znacznie mniejsza niż ta obserwowana w miesiącach pierwszego kwartału.
16.04.2015r. 05:46

Kwiecień 2015 roku jest miesiącem, w którym ceny LNG nieznacznie wzrosły w porównaniu z marcem. Niekorzystne zmiany cen nie miały jednak miejsca na analizowanych terminalach europejskich.
Autor: dr Robert Zajdler - Zajdler Energy Lawyers & Consultants
10.03.2015r. 20:28

Marzec 2015 roku jest miesiącem, w którym ceny dostarczanego LNG spadły w porównaniu z analogicznym miesiącem zeszłego roku średnio o 54%. Co więcej, zauważalne jest zrównanie cen LNG u największych odbiorców. Importerzy gazu skroplonego z Azji zakupują LNG po stawkach podobnych do tych w Ameryce Południowej oraz w Europie. Rok 2015 rozpoczął się na rynkach LNG spadkiem cen, a marzec stanowi kolejny miesiąc pogłębiającego się trendu.
dr Robert Zajdler, Zajdler Energy Lawyers & Consultants
10.02.2015r. 05:53

dr Robert Zajdler, Zajdler Energy Lawyers
Rok 2015 rozpoczął się na rynkach LNG spadkiem cen w porównaniu z ostatnim miesiącem zeszłego roku oraz w niektórych regionach niższymi cenami, niż w styczniu 2014 r. Skala spadków cen była uzależniona od regionu, a największe różnice na korzyść importerów charakteryzowały rynki, gdzie tradycyjnie gaz skroplony jest najdroższy – Amerykę Południową i Azję.
15.01.2015r. 11:51

dr Robert Zajdler, Zajdler Energy Lawyers
Rok 2014 był okresem znacznych wahań cen na światowym rynku LNG. Wynikały one z wielu czynników, zarówno o charakterze lokalnym, jak i globalnym, do których należały w szczególności: spadki cen ropy naftowej, wahania koniunkturalne, niskie temperatury, jak również działania odbiorców LNG mające na celu wywarcie presji na dostawcach.
09.12.2014r. 12:49

Po stosunkowo wysokich cenach LNG w październiku, grudzień charakteryzował się znacznymi spadkami na globalnych rynkach. Najwyższe spadki charakteryzowały rynek azjatycki i południowoamerykański. Skala spadków w Europie była zróżnicowana i wahała się między 6,2 proc. w Wielkiej Brytanii i aż 19 proc. w Hiszpanii. W analizowanym okresie znacznie wzrosła cena odbioru w Cove Point w Stanach Zjednoczonych.
dr Robert Zajdler, Zajdler Energy Lawyers
14.10.2014r. 11:34

W drugim dniu konferencji Baltic Business Forum Robert Zajdler z Instytutu Sobieskiego omówił prezentację na temat rozwoju rynku LNG na świecie. - Jeszcze parę lat temu udział indeksacji cen gazu do cen ropy naftowej był dominujący. W tym momencie jest wypychany przez wycenę w oparciu o huby gazowe i giełdy – mówił Zajdler.cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE